Konferencje

Konferencja "Między ideałem Madonny a ideałem Sodomy. Obrazy miłości w literaturach słowiańskich przełomu XIX i XX wieku" - 25-26.092014 r. [Aktualizacja]

Szanowni Państwo!

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprasza studentów i doktorantów do udziału w konferencji: Między ideałem Madonny a ideałem Sodomy. Obrazy miłości w literaturach słowiańskich przełomu XIX i XX wieku.

Konferencja odbędzie się w dniach 25-26.09.2014 r.
Do interdyscyplinarnych rozważań na temat miłości zapraszamy literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów oraz przedstawicieli innych nauk humanistycznych, których przedmiotem badań jest literackie ujęcie fenomenu miłości.

Przedmiotem naszych konferencyjnych dyskusji będą różne wymiary, obrazy i rodzaje miłości prezentowane na kartach literatur słowiańskich na przełomie XIX i XX wieku. Ideał Madonny oraz ideał Sodomy, celnie zdiagnozowany w Braciach Karamazow Fiodora Dostojewskiego, stanowi punkt wyjścia do refleksji nad istotą, rolą i różnymi ujęciami miłości. Oczekujemy na refleksję poświęconą roli piękna i brzydoty, które to inicjują moment zatrzymania się, zachwycenia nad podmiotem lub przedmiotem miłości, a jednocześnie zachwycenia podmiotem i przedmiotem miłości. Interesować nas będą także obrazy miłości idealnej, cielesnej i duchowej, szczęśliwej i nieszczęśliwej, hetero i homoseksualnej, spełnionej i niespełnionej, akceptowanej i zakazanej, zwyczajnej oraz tej trudnej, wymagającej. Pochylimy się również nad obrazami kochających oraz osób kochanych. Kochać bowiem można na bardzo wiele sposobów.

Program konferencji 

Organizatorzy:
mgr Katarzyna Czapiewska
k-czapiewska@wp.pl

mgr Katarzyna Pańczyk

Opiekun merytoryczny konferencji:
dr hab. prof. AP Tadeusz Sucharski
tsucharski@wp.pl 


« powrót